Група SmartEnergyзмушена зупинити реалізацію програм розвитку на загальну суму 3,2 млрд грн. Це інвестиції в українські надра, які планувалися на 2025 рік і передбачали буріння нових свердловин, будівництво та модернізацію виробничих потужностей. Через зупинення дії спеціальних дозволів на видобуток вуглеводнів та, як наслідок, блокування роботи компаній групи подальша реалізація виробничої програми групи не є можливою.
Наразі дві компанії групи (Представництво «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» на Полтавщині та Пром-Енерго Продукт на Харківщині) перебувають у вимушеному простої. Дію трьох спеціальних дозволів на видобуток вуглеводнів, якими володіють компанії групи, 15 листопада 2024 року було зупинено наказом “Держгеонадра” на виконання Рішення РНБО про застосування санкцій проти чинних бенефіціарів групи - громадян Євросоюзу, кіпрських трастіз.
За 10 років від моменту свого створення, у 2011-2021 роках, капітальні інвестиції газовидобувної групи SmartEnergy в українські надра склали 5 млрд грн. При цьому, у 2021 році, напередодні повномасштабного вторгнення, група зробила черговий ривок, збільшивши інвестиції у 3 рази до 1,5 млрд грн. Основна частина цих коштів була спрямована на буріння нових свердловин з метою нарощення видобутку українського газу. Решта – на модернізацію обладнання підприємств групи. Ці інвестиції дозволили групі впродовж 10 років видобути 2,8 млрд кубометрів природного газу та 243 тисячі тонн конденсату.
Надалі, в умовах російської військової агресії, SmartEnergy продовжила розвивати українська надра. У 2022-2024 роках у проєкти розвитку було інвестовано 2,3 млрд грн. Це кошти, які група щороку реінвестує з власних доходів. Але наразі усі подальші програми розвитку заблоковані.
«Повномасштабна війна внесла свої корективи у наші виробничі програми. На якийсь час з міркувань безпеки, перш за все для наших працівників, ми призупинили деякі проєкти. Але дуже скоро стало зрозуміло, що нам доведеться продовжувати працювати у цих непростих умовах, адже країні потрібний газ, що ми видобуваємо. І від сталої роботи видобувних компаній та нарощування обсягів газовидобутку залежить стабільність енергосистеми. Але ми не очікували, що робота газовидобувних підприємств в таких умовах може бути повністю паралізована», - прокоментував ситуацію в.о. генерального директора групи SmartEnergy Олексій Заєць.
Нагадаємо, майже 1,5 роки (квітень 2023 – червень 2024) була зупинена дія спеціальних дозволів на користування надрами, що належать компаніям групи Smart Energy, через Рішення РНБО про застосування санкцій до колишнього бенефіціара групи. За цей час держава втратила 195 млн куб. м газу та 1,65 млрд грн податкових надходжень. Пізніше державні органи, розуміючи важливість газовидобувної галузі для країни, визнали необхідність розблокувати роботу компаній та було прийнято коригуюче рішення РНБО. Завдяки титанічній роботі команди групи Smart Energy впродовж місяця вдалось відновити видобуток вуглеводнів, але внаслідок тривалого простою свердловин було втрачено майже 50% продуктивності. Надалі в жовтні 2024 року держава знову без оцінки наслідків втрат для надр та економіки країни запровадила санкції, тепер проти чинних бенефіціарних власників, внаслідок чого компанії групи знову змушені були зупинити свою діяльність.
Довідка
Група компаній Smart Energy входить до складу інвестиційної групи Smart Holding, реалізує проєкти з розвідки та промислової розробки родовищ вуглеводнів. До початку російської військової агресії група входила до п’ятірки найбільших приватних газовидобувників України, сумарно видобуваючи понад 1 млн м³ газу на добу.
Нафтогазовий напрям Smart Energy представлений публічною британською компанією Enwell Energy та харківською компанією ПрАТ «Укргазвидобуток». У свою чергу, активи Enwell Energy працюють на Полтавщині – це Представництво «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» і ТОВ «Аркона Газ-Енергія», а також на Харківщині – ТОВ «Пром-Енерго Продукт».